TECOMAT w szkołach, systemach solarnych, przemyśle i ochronie środowiska
Sterowniki TECOMAT wnoszą na rynek wiedzę kreującą postęp w nadzorowaniu procesów technologicznych. Nowoczesne rozwiązania hardware'owe pozwalają na jednoczesną komunikację w trybie różnych protokołów i standardów elektrycznych oraz na nadzór nad realizacją zadań wykorzystujących koordynację peryferiów obsługiwanych jednocześnie przez dwie, a nawet trzy magistrale systemowe. Pozwala to na budowę rozległych systemów sterowania o strukturze rozproszonej z modułami obiektowymi łączonymi w dowolnym miejscu magistral o rozpiętości do 1000mb bez stosowania repeaterów. To bardzo nowoczesne rozwiązanie pozwala na rzeczywistą decentralizację układów automatyki i obniżenie kosztów z uwagi na praktycznie całkowitą redukcję okablowania łączącego sterownik z urządzeniami obiektowymi i znaczne zmniejszenie gabarytów szaf sterowniczych. Standardowo zintegrowane dwie magistrale systemowe dają swobodę jednoczesnego nadzorowania procesów wymagających krótkich czasów reakcji jak i takich, które wymagają przesyłania dużej ilości danych np. pomiarowych. Jeżeli szukają Państwo rozwiązania elastycznego dającego jednoczesną redukcję kosztów, to rodzina TECOMAT ze stale dostępnym w sieci narzędziem Mosaic jest najlepszym wyborem.
Sterowniki TECOMAT "zadomowiły się" na dobre w rozwiązaniach dla różnych branż niosąc postęp technologiczny, nowoczesną wiedzę i poszanowanie dla środowiska:
 |
Szkoły, uczelnie, koła zainteresowań i kluby młodzieżowe grupujące młodych adeptów automatyzacji są głównym motorem napędowym dla kreowania marzeń i pomysłów, które czasami wydają się być nierealne. Od gruntownego przygotowania uczniów zależy postęp w rozwoju gospodarczym. Rosnące dynamicznie zainteresowanie w dziedzinie nowych i nietypowych aplikacji sterowników TECOMAT znajduje oddźwięk w ilości i jakości prac dyplomowych oraz budowie modeli dydaktycznych. Ostatni okres obfituje w opracowania związane z aplikacjami w systemach Inteligentnego Budynku, czyli w dziedzinie, która jeszcze do niedawna opierała się kontroli przez sterowniki programowalne. To ostatnie kilkanaście, a w zasadzie kilka lat uświadomiło potrzebę racjonalizacji wykorzystania wyposażenia technicznego obiektów infrastrukturalnych i świadomego dysponowania zasobami energetycznymi. W tej dziedzinie sterowniki TECOMAT są przodującym rozwiązaniem na świecie, przez co wykorzystanie ich w procesach dydaktycznych cieszy się niesłabnącym powodzeniem.
|
 |
Mini elektrownie przydomowe powoli torują sobie drogę na rynku. Wprawdzie w Polsce to jest dopiero temat przyszłościowy, tym niemniej wobec grożącego nam black out'u, istotne jest aby potrzeby energetyczne gospodarstw domowych były zaspokajane bez zakłóceń. Sterowniki TECOMAT przygotowane są do nadzorowania domowych instalacji pozwalających na koordynowanie energii z różnych źródeł. Mało kto zdaje sobie sprawę, że dla samowystarczalności energetycznej wcale nie są konieczne duże powierzchnie indywidulanych źródeł solarnych. Wystarczy tylko, aby były one stosowane masowo i działały we wspólnym systemie, wtedy pozwolą na znaczną redukcję, a praktycznie nawet na rezygnację z innych, jakże często "brudnych", sposobów jej generowania. Dzisiaj to jeszcze marzenia, ale stają się one powoli faktem, choćby na przykładzie naszych sąsiadów z południa czy zachodu, albo bardziej odległych z Wielkiej Brytanii, którzy postawili na masowe aplikacje indywidualne, choć niebo jest tam znacznie częściej zachmurzone niż w Polsce. Sterowniki TECOMAT oferują fabryczne funkcje biblioteczne ułatwiające obsługę systemów solarnych.
|
 |
Precyzyjna telemetria dla optymalnego zarządzania zasobami wody. O tym jak ważny jest dostęp do czystej wody nie trzeba nikogo przekonywać. W dekadzie postępujących zmian klimatycznych, prawidłowe gospodarowanie tym, jakże cennym surowcem jest priorytetowym zadaniem. Systemy wodociągowe są coraz bardziej rozległe co powoduje, że ich automatyczny nadzór ma kapitalne znaczenie dla utrzymania ich ciągłej sprawności, a co za tym idzie stałego dostępu do wody. Serowniki TECOMAT są wyśmienitym narzędziem do prowadzenia nadzoru nad rozległymi sieciami wodociągowymi umożliwiając dokonywanie precyzyjnych pomiarów parametrów eksploatacyjnych sieci, zarządzanie stanami awaryjnymi, ułatwienie prac serwisowych i napraw. Możliwość swobodnej wymiany danych pomiędzy sterownikami, pojemna pamięć dataloggera i wizualizacja z dostępem przez przeglądarkę do zintegrowanego Web Serwera, stanowią o wyjątkowej przydatności sterowników TECOMAT do nadzoru nad zasobami wody, jej jakością i i optymalizacją dostaw. Wykorzystanie oprogramowania zarządzania dyspozytorskiego SCADA Reliance wyśmienicie uzupełnia system sterowania dając natychmiastowy ogląd stanów wszystkich elementów sieci wodociągowych.
|
 |
Sterowanie płynnością ruchu pojazdów to jedno z ciekawszych i bardziej popularnych zadań realizowanych przez sterowniki TECOMAT. Znaki drogowe i tablice zmiennotekstowe dostosowujące treść adekwatnie do zaistniałej sytuacji są rozwiązaniem podnoszącym bezpieczeństwo ruchu pojazdów. Podawanie sygnałów dla kierowców pozwala na zachowanie płynności ruchu, prowadzenie potoków pojazdów trasami zastępczymi, udrożnianie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, ostrzeganie przed zjawiskami atmosferycznymi i utrudnieniami oraz informowanie o innych zdarzeniach mających związek z ruchem drogowym. Sterowniki TECOMAT umożliwiają komunikację w rozległych sieciach wymiany danych, przez co generowanie treści wyświetlanej na znakach i tablicach informacyjnych może być dokonywane zdalnie zarówno w trybie automatycznym jak i ręcznym według decyzji operatorów nadzorujących płynność przemieszczania pojazdów i bezpieczeństwo użytkowników dróg.
|
 |
Nowy zestaw rysunków elewacyjnych modułów i komponentów peryferyjnych systemu TECOMAT. Wraz z rozwojem jednostek centralnych i elementów peryferyjnych rodziny TECOMAT dostępne są także rysunki elewacyjne poszczególnych urządzeń. Ostatni okres zaowocował nową jednostką centralną CP-1003 dla bardzo dynamicznych procesów przemysłowych wykorzystujących szybkie liczniki dla odczytu stanów enkoderów oraz szybkie wyjścia dla sterowania silnikami w procesach pozycjonowania z funkcją modulacji szerokości impulsu PWM. Pojawiła się także cała gama modułów CIB dla aplikacji niskobudżetowych. Rysunki elewacyjne w formatach *.pdf, *.dwg i *.dxf są dostępne w zakładce "Elewacje".
|
 |
TECOMAT dla elegancji, komfortu i relaksu. Aplikacje sterowników TECOMAT są popularne nie tylko w instalacjach przemysłowych. Duża grupa rozwiązań służy podniesieniu rangi obiektów, nadaniu otoczeniu eleganckiego wyglądu, zapewnieniu użytkownikom bezpieczeństwa i wygody, a także tworzeniu wyrazu artystycznego. Do tej grupy rozwiązań należą aplikacje oświetleniowe podkreślające elegancję architektury i krajobrazu, tworzenie scen świetlnych, sterowanie fontannami, "malowanie" obrazów w przestrzeni, obsługa sprzętu rekreacyjnego, nagłośnienie relaksowe i koncertowe, gra barwami dla pokazania piękna i uchwycenia nastroju oddającego uczucia melancholii, ekstazy, radości czy zadumy. Jednocześnie pozwalają one na codzienną dbałość o otocznie przez pomiary temperatury i wilgotności, nasłonecznienia i innych parametrów pozwalających na utrzymanie zieleni w dobrej kondycji przez ich odpowiednie zraszanie czy nawadnianie. Podnosi to prestiż obiektów oraz pozwala na integrację w ramach idei proekologicznych i architektury zrównoważonego rozwoju. Także i takie zadania do realizacji stawiają nasi klienci.
|
 |
TECOMAT odgrywa istotną rolę w sterowaniu systemów wymagających redundantnego nadzoru. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z potrzeby zastosowania szczególnych rozwiązań technicznych w sterowaniu urządzeniami, których przerwa w pracy mogłaby być niebezpieczna na ludzi, mienia i środowiska. Dobrym przykładem aplikacji sterowników TECOMAT w takim zakresie są tunele, w których nadzór nad pracą systemów ostrzegawczych, wentylacji, oświetlenia, kierowania ruchem, kierowania ewakuacją, powiadamiania, itp. musi być sprawny nawet w przypadku usterki jednostki centralnej sterownika. Obsługa potoków pojazdów nie może zachwiana tylko dlatego, że popsuło się nawet najbardziej istotne urządzenia kontrolne. TECOMAT występuje także w odmianie redundantnej, w której dublowane są wszystkie stany i procesy prowadzone w jednostce centralnej PLC, a które są bezpiecznie kontynuowane przez drugie CPU w przypadku jej usterki. Na tym opiera się bezpieczeństwo użytkowania tuneli.
|
 |
Nowoczesne rozwiązania TECOMAT dla inteligentnego budownictwa. Systemy sterowania obiektami infrastrukturalnymi bazujące na sterownikach TECOMAT charakteryzują się wyjątkowo nowoczesną strukturą, bogatą gamą czujników, elementów wykonawczych i modułów obiektowych. Najmniejszy sterownik z serii TECOMAT Foxtrot potrafi obsłużyć obiekt infrastrukturalny o ponad 4000 wejść/wyjść z jednoczesną komunikacją w trybie różnych protokołów /BACnet, Modbus, DALI, Wiegand, Opentherm, M-bus, MP-bus.../. Pozwala to na koordynację wielu podsystemów i prowadzenie racjonalnej gospodarki zasobami energetycznymi obiektu z wykorzystaniem zdalnych odczytów w trybie SMART Metering i podatnością na wykonywanie poleceń sieci dystrybucyjnej pracującej w trybie SMART Grid. Sterowniki TECOMAT Foxtrot mogą koordynować jednocześnie lokane urządzenia wytwarzające energię elektryczną jak np. panele fotowoltaiczne, wiatraki czy zespoły generacyjne zintegrowane z systemami grzewczymi. Dla ułatwienia zarządzania inteligentnym domem, sterowniki TECOMAT podatne są na współpracę z przenośnymi urządzeniami obsługi pracującymi w sieci Internet w trybie wymiany informacji GSM, GPRS, UMTS lub WiFi z wykorzystaniem przeglądarek lub systemu iRidium Mobile. W strukturach BMS nadzorują także systemy monitoringu, personalizacji, klimatyzacji, sygnalizacji alarmu pożarowego i wielu innych, a także realizacji scen oświetleniowych dla podkreślenia urody architektury obiektów budowlanych.
|

|
SCADA Reliance w systemach gospodarowania wodą i ciepłem. System sterowania nadrzędnego i gromadzenia danych Reliance jest jednym z najpopularniejszych na rynku. Standardowo jego aplikacje obejmują instalacje przemysłowe, energetyczne i infrastrukturalne. Bardzo chętnie stosowany jest także w rozległych rozwiązaniach dostarczających wodę pitną i użytkową. Wśród ciekawych aplikacji, które rozwijają się bardzo dynamicznie są układy generowania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Oprogramowanie Reliance "zadomowiło" się w tego rodzaju aplikacjach na stale. Typowe zadania stawiane systemowi Reliance obejmują funkcje nadzorowania prowadzenia procesów technologicznych w elektrowniach solarnych, farmach wiatrowych i biogazowniach. Ważnym elementem jest harmonizacja indywidulanych źródeł generacji energii elektrycznej z sieciami dystrybucyjnymi przy jednoczesnym nadzorowaniu ilości energii wyprodukowanej z synchronizacją jej zużycia zgodnie z zaplanowanymi obciążeniami uzgadnianymi z odbiorcami. To jedna z podstawowych funkcji skomplikowanego systemu koordynacji dystrybucji energii w trybie prosumenckim, czyli SMART Grid. Oprogramowanie Reliance jest doskonałym narzędziem do zarządzania rozległymi instalacjami obejmującymi producentów i konsumentów mediów energetycznych i surowców.
|
 |
Synchronizacja czasu w sterownikach TECOMAT jest jedną z podstawowych funkcji pozwalających na prowadzenie jednoczesnych procesów w odległych instalacjach. Biblioteczny blok funkcyjny fbSntp dokonuje korekty wewnętrznego zegara czasu rzeczywistego sygnałem z serwerów SNTP /Simple Network Time Protocol/ dostępnych w sieci Internet. Serwery SNTP stanowią źródło sygnału, którego dokładność jest zapewniana przez wzorcowy czas pobierany bezpośrednio z zegarów atomowych lub za pośrednictwem satelitarnych systemów nawigacyjnych GPS, GLONASS, EGNOS, WAAS. Sygnał z serwerów jest przesyłany siecią Internet z dokładnością lepszą niż 10ms, co jest wystarczające dla realizacji praktycznie wszystkich zadań odległych instalacji wymagających synchronizacji czasowej. Przykład wykorzystania bloku fbSntp w programie sterownika TECOMAT Foxtrot jest dostępny w zakładce Tips&Tircks gromadzącej także inne ciekawsze propozycje aplikacyjne i krótkie filmiki edukacyjne do samodzielnego wykorzystania.
|
Do ciekawszych aplikacji przemysłowych, które zostały zrealizowane w ostatnim okresie można zaliczyć:
|
 |
 |
Maszyny produkcyjne w fabryce VW Skoda, honownice do docierania kulek łożyskowych, maszyny do obróbki plastycznej metali, szlifierki do śrub pociągowych, suwnice, i inne.
|

 |
EMEA Gateway oferuje usługi specjalistyczne działów EMEA Finance w zakresie pozyskiwania wsparcia finansowego dla realizowanych inwestycji, EMEA Solar w zakresie kompleksowych usług posadowienia baterii solarnych, EMEA Consulting w zakresie audytu efektywności energetycznej oraz EMEA Greenlife w zakresie rozwiązań proekologicznych.
|
Więcej szczegółów technicznych i aplikacyjnych jest dostępnych w portalu firmowym i katalogu TECOMAT Foxtrot
|