EMEA Gateway
T. +48.228145000
F. +48.224869753
E. info@emeagateway.pl
TECOMAT - wiosenne nowości

Sterowniki PLC TECOMAT stale zdobywają nowe nisze rynkowe. Poza popularnymi aplikacjami przemysłowymi w maszynach produkcyjnych i liniach technologicznych, węzłach ciepłowniczych czy systemach transportu, ich znacząca obecność zaznacza się także w projektach infrastrukturalnych i nowoczesnych rozwiązaniach gospodarowania zasobami obiektów budowlanych. W tym zakresie dominują swoją nowoczesnością i rozwiązaniami technicznymi pozwalającymi na racjonalizację zużycia mediów energetycznych, optymalizację kosztów eksploatacji i elastyczne dostosowywanie nadzorowanego wyposażenia technicznego do bieżących potrzeb użytkowników. Przy stale rosnących cenach energii, sterowniki TECOMAT pozwalają na uzyskiwanie wymiernych efektów ekonomicznych i zapewnienie wysokiego komfortu użytkowania biur, sal konferencyjnych, domów mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej, hal produkcyjnych, kościołów czy budowli historycznych. Zwyczajowo, o tej porze roku EMEA Gateway zaprasza osoby zainteresowane postępem technicznym do odwiedzenia Międzynarodowych Targów Technicznych HMI Messe w Hanowerze w dniach 23-27.04.2012.

Wśród wydarzeń i rozwiązań, pragniemy zwrócić szczególną uwagę Państwa na klika najważniejszych, a wśród nich na:

 

Ciekawy, bardzo odpowiedzialny i prestiżowy projekt, który EMEA Gateway ma zaszczyt koordynować w zakresie organizacyjnym i technicznym. Inwestycja o nazwie Światowe Centrum Dydaktyczne w Żelazowej Woli - miejscu urodzin Fryderyka Chopina ma być perłą architektury użytkowej i najnowocześniejszym technicznie obiektem dydaktycznym na świecie. Sala koncertowa na 200 gości, 30 sal koncertowych do równoczesnych, przestrzennych transmisji internetowych, zaplecze hotelowe dla około 100 wirtuozów, pomieszczenia wypoczynkowe, luksusowe zaplecze gastronomiczne i własna komora szpitalna pozwalająca na natychmiastową pomoc lekarską, to zasadnicze elementy funkcjonalne Centrum. Wyposażenie techniczne będzie obejmowało urządzenia do transmicji internetowej do milionów odbiorców jednocześnie, źródła energii odnawialnej dla zapewnienia samowystarczalności obiektu, adekwatne systemy klimatyzacji, wentylacji, utylizacji ścieków i oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Obiekt będzie "zeroemisyjny", całkowicie ekologiczny i bajecznie pięknie wtopiony w przyrodę Mazowsza. EMEA Gateway przyjmuje już zgłoszenia podmiotów mogących wpisać się w harmonogram realizacji inwestycji.

   

Aplikacje sterowników TECOMAT w systemach BMS w obiektach infrastrukturalnych i nowoczesnych biurowcach. Coraz więcej prestiżowych budynków na świecie jest nadzorowanych przez systemy TECOMAT. Prezentowana fotografia przedstawia budynek biurowy, w którym system sterowania TECOMAT Foxtrot odpowiada między innymi za kontrolę urządzeń klimatyzacji, wentylacji i klap pożarowych. Budynek o nazwie PAZ-2 znajduje się w prestiżowej dzielnicy biznesowej Trade Center Ramat Gan, gdzie zanjduje się znana giełda diamentow. Układ sterowania zarządza rozległymi systemami przygotowania i obróbki powietrza, które są obsługiwane przez komponenty sieci CIB. O wielkości zadania może świadczyć fakt, iż same obwody kompresorów wypełnione są prawie dwoma tysiącami ton chłodziwa. Komunikacja z innymi podsysytemami budynku następuje z wykorzystaniem protokołu Modbus. Projekt obejmuje kompleksową wizualizację z zarządzanie dyspozytorskie w systemie SCADA, który jednocześnie gromadzi i analizuje dane pomiarowe oraz nadzoruje sytuacje alarmowe. Oddanie do użytku nastapiło w 2011 roku.

 

Sterowniki TECOMAT nadzorują najbardziej odpowiedzialne technologie. Ciekawa aplikacja została wdrożona i uroczyscie uruchomiona przez premiera Gruzji w porcie Kulevi nad Morzem Czarnym. TECOMAT TC700 nadzoruje pracę terminalu i obsługuje procesy załadunku ropy naftowej i olejów na tankowce. Struktura systemu automatyki została tak zaprojektowana, że do tego terminalu należy rekord prędkości załadunku tankowca o pojemności 100 tysięcy ton, który został załadowany w 18 godzin i 45 minut. Takie tempo przesyłu surowców zostało osiągnięte dzięki precyzyjnej kontroli prowadzonych procesów na każdym ich etapie. System składa się z 17 węzłów kontrolujących urządzenia tankujące i zbiorniki magazynowe, które są połączone magistralą optyczną dla zapewnienia bezawaryjnej komunikacji i wymiany danych. Koordynacja pracy terminalu oraz zarządzanie nadzorcze realizowane jest przez system SCADA Reliance, który zapewnia obsługę dyspozytorską całej instalacji.

  

Dział EMEA Didactic wystąpił z nowym produktem oferowanym dla szkół i uczelni. Specjalistyczne stanowisko dydaktyczne wyposażone w sterownik PLC TECOMAT Foxtrot CP-1018 pozwala na prowadzenie eksperymentów dydaktycznych i projektowych oraz ćwiczeń laboratoryjnych. Celem są eksperymenty w zakresie regulacji temperatury płyty aluminiowej o dużej inercji podgrzewanej za pomocą lamp grzewczych pracujących w różnych trybach sterowania /dwustanowe, PWM z wyjściem SSR, płynne/ oraz schładzanej chłodnicą z silnikiem prądu stałego sterowanego falą prostokątną PWM. Sterownik pozwala na regulację PID z wykorzystaniem różnych cech i algorytmów w strukturze kaskadowej i identyfikacją obiektu w procesie autotunningu. Zachodzące procesy można obserwować na zintegrowanym wyświetlaczu jednostki centralnej sterownika oraz na dwóch wskaźnikach analogowych swobodnie programowanych. Pomiary temperatury dokonywane są przez czujniki PT1000, Ni1000 i NTC.

 

Przebojem przez rynek idą jednostki centralne TECOMAT Foxtrot CP-1000 i CP-1003. Jeszcze nie minęło pół roku od wprowadzenia na rynek jednostek centralnych CP-1000 i CP-1003, a już znalazły one szerokie rzesze zwolenników. Z wyglądu podobne, na pierwszy rzut okia prawie identyczne, a technologie, które obslugują są całkiem inne, wrecz skrajnie odmienne. Pierwsza z nich, to prawdziwe serce współczesnego domu, obiektu użyteczności publicznej czy biurowca. Praktycznie, nie ma już nowoczesnego budownictwa bez systemu automatyki, a CP-1000 są w samej czołówce tych najnowocześniejszych. To ten sterownik dba o nasz komfort, bezpieczeństwo, a przede wszystkim o racjonalizację wydatków na nośniki energii. Całkowicie odmnienna jest jednostka centralna CP-1003, która nadzoruje procesy produkcyjne wymagające precyzyjnego pozycjonowania i kontroli przemieszczeń. Wspólne dla obu są parametry pętli realizacji realizacji programu, zintegrowany Web Serwer, narzędzie do programowania Mosaic i wyśmienita komunikacja w różnych standardach elektrycznych.

 

Mosaic to stale rozwijające się narzędzie do kmpleksowej obsługi sterowników TECOMAT. W tym zakresie systematycznie są oferowane nowe moduły funkcjonalne i ciekawe rozwiązania. Poza "standardowymi" zmianami wynikającymi z integracji coraz bogatszej rodziny zespołów i komponentów hardware'owych wchodzących w skład systemu TECOMAT, dodano także i nowe moduły. Po ostatnim upgrade, dostępny jest moduł obsługi dataloggera, który kompleksowo przypisuje zbiory danych do "kolekcji" i umożliwia ich analizę matematyczną. Wprowadzono także możliwość szyfrowania haseł dostępu w trybie osługi operatorskiej przez przeglądarkę. Ciekawą zapowiedzią jest nowa forma sprzedaży licencji na oprogramowanie Mosaic. Poza dotychczasowym kluczem HW /dongle/, który pozwala na nieograniczone czasowo korzystanie ze stale aktualnej wersji software, dostępne będą wersje jednostek centralnych, które będą miały zintegrowany klucz sprzętowy. Rozwiązanie wychodzi naprzeciw postulatom producentów sysetmów HVACR, którzy dostarczają rozwiązania na całym świecie. Klucz zintegrowany z CPU da możliwość obsługi serwisowej bez konieczności posiadania go w fornie sprzętowej /dongle/.

 

Szkolenia są zawsze najważniejszym elementem oferty i formą merytorycznego kontaktu z klientami. EMEA Gateway przykłada szczególną uwagę do jakości i zawartości merytorycznej prowadzonych szkoleń. Choć oferta w tym zakresie jest bogata, to zawsze znajdzie się potrzeba uzupełnienia palety tematycznej z uwagi na stały postęp technologiczny. Do zbioru tematów wprowadzone zostało ostatnio szkolenie obejmujące dziedzinę HVACR przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów. Szkolenie omawia bardzo szczegółowe aspekty technologiczne dotyczące sterowania urządzeniami utrzymania klimatu, które bazują na pompach ciepła, w tym także w integracji z innymi źródłami energii, zwłaszcza odnawialnymi. Szkolenie prowadzi kilku trenerów, każdy specjalizujacy się w określonym fragmencie technologii. Kod szkolenia HVACR/PR/SD.

      

Ciekawa tendencja na rynku związana jest ze stacjami meteorologicznymi GIOM. Wydaje się, że swobodny dostęp do informacji o stanie podgody zarówno w telewizji, jak i przede wszystkim w Internecie, powinien być wystarczający dla zaspokojemnia potrzeb konsumentów. Okazuje się, że jednak jest inaczej. Raprowny wzrost aplikacji automatyki realizującej funkcje "inteligentnego budynku" powoduje wzrost zainteresowania racjonalizacją gospodarowania zasobami energetycznymi, a to wiąże się także z uwzględnianiem lokalnych wpływów warunków pogodowych. Stacja GIOM jest profesjonalnym zespołem pomiarowym dostarczającym informacji standardowej o prędkości i kierunku wiatru, ciśnieniu atmosferycznym, wilgotności powietrza oraz bardziej szczegółowych o podmuchach wiatru, ciśnieniu względnym, temperaturze odczuwalnej, wilgotności względnej czy punkcie rosy. Integracja stacji GIOM ze sterownikami TECOMAT Foxtrot jest komfortowym rozwiązaniem dla systemów BMS.

 

Satel&Foxtrot to dobra kombinacja urządzeń kontrolnych, które mogą współpracować ze sobą w jednym systemie. Satel jest profesjonalnym dostawcą systemów alarmowych. Teco od ponad 40 lat dostarcza programowalne rozwiązania dla automatyki, przy czym tradycja firmy jest znacznie bogatsza i dłuższa. Rozwiązania obu przedsiębiorstw pracują najczęściej niezależnie od siebie, ale coraz większe grono użytkownków integruje oba systemy w jeden wspólny układ gospodarowania zasobami i zgromadzonym majątkiem. Przykładem może być opracowanie firmy Marcom, która połączyła oba systemy we wspólną całość zarządzaną z poziomu sterownika TECOMAT Foxtrot, który realizuje funkcje BMS w budynku mieszkalnym. Wykorzystując funkcjonalność i podatność komunikacyjną sterownika TECOMAT Foxtrot możliwa jest łatwa integracja danych, sygnałów, meldunków i alarmów generowanych przez systemy produkcji firmy Satel. Ich stany i wartości służą wizualizacji z wykorzystaniem Web Serwera lub zarządzania z poziomu systemu SCADA czy gromadzenia informacji z wykorzystaniem dataloggera. Nadzorowanie obiektu infrastrukturalnrgo jest przez to prostsze i bardziej jednolite.

  

I jeszcze trochę o różnych nowościach. Firma Teco podjęła decyzję o produkcji wszystkich modułów centralnych i obiektowych z rozłącznymi listwami zaciskowymi. Wieloletnie doświadczenia eksploatacyjne potwierdziły wysoką jakość połączeń, nawet przy obciążeniach dużymi mocami o charakterze indukcyjnym. Stopniowo następował będzie proces "redesign'ingu". Oferowane wyroby będą odtąd miały zielone listwy zasiskowe, które będą mogły być w całości odłączane od modułów. Ułatwia to zdecydowanie montaż szaf sterowniczych, gdyż prowadzone prace przy okablowaniu nie będą wymagały montażu jednostek centralnych i modułów obiektowych, które można łatwo przecież uszkodzić operując narzędziami monterskimi.
Bardzo ciekawą zapowiedzią jest oferta nadzorowania wszystkich sterowników na świecie dołączonych do sieci Internet. Chodzi o śledzenie numerów IP w sieciach ADSL, przez co klienci będą mieli zdalny dostęp do instalacji bez konieczności zakupu stałego numeru IP lub modemu GPRS z adekwatną kartą SIM także o stałym IP. W tym trybie reakcja na stany usterkowe, meldunki, gromadzenie danych z obiektów technologicznych będą znacznie ułatwione.

      

EMEA Gateway oferuje usługi specjalisytyczne działów EMEA Finance w zakresie pozyskiwania wsparcia finasowego dla realizowanych inwestycji, EMEA Solar w zakresie kompleksowych usług posadowienia baterii solarnych i EMEA Consulting w zakresie audytu efektywności energetycznej.

Więcej szczegółów technicznych i aplikacyjnych jest dostępnych w portalu firmowym