EMEA Gateway
T. +48.228145000
F. +48.224869753
E. info@emeagateway.pl
Programowanie sterowników TECOMAT - Tips&Tricks

Programowanie sterowników PLC wymaga umiejętności inżynierskich i wiedzy z zakresu nowoczesnej informatyki. Kontrolery TECOMAT nadzorują zadania technologiczne, które jakże często wymagają perfekcyjnej optymalizacji procesów, zachowania stabilności parametrów w niesprzyjających warunkach otoczenia, gromadzenia informacji o recepturach w sposób utrudniający dostęp przez osoby niepowołane czy udostępnienia możliwości zdalnej obsługi operatorskej w trybach dedykowanej łączności sieciowej. Realizacja takich zadań jak i algorytmów regulacji, wizualizacji, raportowania czy reakcji na stany awaryjne, wymaga dobrego przygotowania merytorycznego. Dla ułatwienia zarówno pierwszych kroków ze sterownikami TECOMAT, jak i dla podtrzymania nabytych już umiejętności, dostępne są przykłady od najprostszych dla początkujących adeptów automatyki, aż po bardziej skomplikowane dla doświadczonych specjalistów. Wszystkie zgromadzone są w portalu EMEA Gateway w stale wzbogacanej zakładce Tips&Tricks. Niektóre z nich są "stałymi fragmentami gry", które mogą być bardzo pomocne w pracach projektowych.

Przykłady obejmują różne formy prezentacji. Od pokazu slajdów obrazującego konfigurację pozwalającą na budowę modułowego systemu automatyki, przez krótkie fimy instruktażowe, aż po gotowe przykłady programów, które można wykorzystać w formie gotowych fragmentów konkretnych aplikacji.

Wśród zaprezentowanych materiałów są także te, które przydadzą się osobom rozpoczynającym dopiero przygodę ze sterownikami PLC. W tym zakresie pokazane są całkowicie pierwsze kroki obsługi narzędzia Mosaic dla "zielonych". Narzędzie to, w pełnej wersji profesjonalnej można pobrać tutaj. Przykłady, od których zalecamy rozpoczęcie nauki własnej, to "Tworzenie nowego projektu", "Konfiguracja połaczenia lokalnego TECOMAT - PC", "Nadawanie aliasów, "Sterownik symulowany", "Archiwizacja", "Adresowanie modułów CIB w sterownikach TECOMAT", "Program z obsługą CIB i WebMaker".

Bardziej zaawansowanym polecamy przykłady obejmujące konkretne zadania technologiczne takie jak: "Konfiguracja z wykorzystaniem SMS", "Konfiguracja połączenia TECOMAT - PC w sieci Internet", "Komunikacja z protokołem Modbus", "Program z Blokiem Funkcyjnym użytkownika", "Regulator PID", "Komunikacja kanałem VPN", "Wgrywanie własnych plików wizualizacyjnych użytkownika".

Lista przykładów jest stale rozwijana. W najbliższej przyszłości publikowane będą kolejne związane z procesami regulacji, autotunningu, zarządzania dyspozytorskiego i akwizycji danych w systemie SCADA Reliance, radiotransmisji w sieci RFox oraz telemetrii i gromadzenia danych historycznych.