TECOMAT Foxtrot jest wyjątkowo wydajnym modułowym sterownikiem PLC, szczególnie podatnym na jednoczesną komunikację w trybach różnych procedur i standardów elektrycznych. W konfiguracji z urządzeniami elektroinstalacyjnymi może tworzyć rozbudowane struktury BMS/HMS, które swoim zasięgiem obejmują obiekty do ponad 4 tysięcy wejść/wyjść już dla najmniejszego CPU.
Sterowniki TECOMAT Foxtrot są jednostkami centralnymi integrującymi funkcje kontrolne wszystkich systemów w nowoczesnych strukturach "inteligentnych budynków". Począwszy od funkcji regulatora do indywidualnej kontroli układów ogrzewania, rekuperacji, chłodzenia i wentylacji, przez sterowanie oświetleniem, PLC TECOMAT służą kompleksowej obsłudze i wsparciu w administrowaniu domów mieszkalnych, budynków biurowych, hoteli, szpitali, klinik, centrów kongresowych i konferencyjnych, rezydencji, obiektów sportowych, systemów parkingowych, rozległych obiektów handlowych i hal magazynowych oraz pomieszczeń produkcyjnych.
Na bazie sterownika TECOMAT Foxtrot możliwa jest łatwa budowa systemu BMS/HMS, który jest w stanie koordynować:
- Urządzenia sygnalizacji alarmowej
- Urządzenia sygnalizacji pożarowej
- Obwody urządzeń ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji
i rekuperacji
- Systemy zasilania elektrycznego głównego
i uzupełniającego /baterie solarne, źródła odnawialne/
- Systemy nadzoru indywidualnego poboru mediów
i energii w trybie Smart Metering
- Urządzenia nadzoru i personalizacji uprawnień
- Kamery telewizji przemysłowej CCTV Video
- Systemy telefonii VoIP Touch Call
- Systemy napędu i sterowania schodów ruchomych,
platform i wind
- Urządzenia sygnalizacji dźwiękowej, powiadamiania
i nagłaśniania
- Systemy komunikowania osobistego i identyfikacji
miejsca pobytu
- Urządzenia audiowizualne
- Urządzenia komunikacji bezprzewodowej
- Systemy archiwizowania, raportowania i zarządzania
dyspozytorskiego obiektami infrastrukturalnymi
Sterownik Tecomat Foxtrot stanowi jednocześnie samodzielny węzeł internetowy w formie serwera pozwalającego na gromadzenie i obróbkę danych oraz przedstawianie ich w formie strony dostępnej w sieci WWW.
Klienci indywidualni coraz częściej poszukują profesjonalnych rozwiązań kontrolnych do domów jednorodzinnych. TECOMAT Foxtrot wspaniale wpisuje się w te potrzeby. Jednym z przykładów aplikacji sterowników TECOMAT mogą być instalacje grzewcze integrujące różne źródła pozyskiwania energii, przez co pozwalające na zoptymalizowanie kosztów ogrzewania. Klasyczna kotłownia w budynku oparta jest o kocioł, w którym spalane jest paliwo, najczęściej węgiel, olej opałowy lub gaz. Sposobem na poprawę efektywności energetycznej budynku jest dodanie kolejnych źródeł takich jak pompy ciepła lub kolektory słoneczne. Integracja tych urządzeń w jeden wspólny system, to właśnie zadanie realizowane przez sterowniki TECOMAT. Zapewniają one optymalizację kosztów pozyskiwania energii i racjonalne wykorzystanie ciepła pochodzącego z rekuperacji. Jednocześnie pozwalają one na integrację domowych stacji pogodowych dla precyzyjnego dostosowania parametrów czynnika grzewczego i oferują gromadzenie danych historycznych w bardzo pojemnej pamięci data loggera. Strukturę takiego systemu pokazuje załączony rysunek, który jest jednocześnie zrzutem z ekranu przykładowego sposobu wizualizacji obiektu rzeczywistego przez sieć Internet. Zainteresowanym klientom umożliwiamy dostęp do tego obiektu w trybie "on-line".
Sterowniki TECOMAT obsługiwane są przez program MOSAIC, który jest najwygodniejszym narzędziem przeznaczonym dla inżynierów projektujących system inteligentnego budynku, bądź przez program IDM, który jest zubożoną wersją dedykowaną rozwiązaniom infrastrukturalnym. Możliwe są także różne rozwiązania sposobu obsługi całego systemu. Nastawy parametrów można dokonywać także z dowolnego komputera pracującego w sieci Internet lub zadajników i pulpitów rozmieszczonych w budynku, bądź także, co jest nowością na rynku, przy pomocy zwykłego odbiornika telewizyjnego połączonego ze sterownikiem. System o wdzięcznej nazwie Control4 generuje specjalny program telewizyjny pozwalający na ręczne zmiany nastaw parametrów układu sterowania analogicznie do ustawiania stacji telewizyjnych, jakości kolorów, ostrości, barwy dźwięku czy innych parametrów odbiornika telewizyjnego. Tyle, że w takim przypadku efekty zmian nastaw dotyczą systemu zarządzania inteligentną strukturą kontrolną budynku. Zachowany jest zatem pełen komfort zarządzania skomplikowanymi układami automatyki podczas relaksu, bez konieczności ruszania się z folela.
|