EMEA Gateway
T. +48.228145000
F. +48.224869753
E. info@emeagateway.pl
Komunikacja mocną stroną TECOMAT

Komunikacja jest nośnikiem postępu i sposobem łączenia, jakże często różnych form opisywania zdarzeń i procesów. W życiu społecznym, komunikacja pozwala na porozumiewanie się ludzi mówiących różnymi językami, wyznających różne religie, pielęgnujących różne zwyczaje, a w wymiarze szerszym na jednoczenie się narodów w grupy wspólnych interesów. Trochę podobnie jest w systemach automatyki programowalnej. Komunikacja integruje rozwiązania lokalne, choć wiele firm produkujących sterowniki PLC stosuje "języki" własne, utrudniające wymianę danych z wyrobami innych dostawców. Zasady wymiany informacji sieciami przemysłowymi są bardzo podobne do siebie, ale rozwiązania praktyczne są jednak na tyle różne, że czasami jest to istna "Wieża Babel", a klienci, aby skorzystać z rozwiązań konkurencyjnych, zmuszani są do kompleksowych zmian w instalacjach automatyki. Sterowniki TECOMAT rozwiązują problemy współpracy systemów o różnych standardach wymiany danych.

Ich przebojowy marsz przez rynek jest niewątpliwie wynikiem rozwiązań komunikacyjnych pozostawiających daleko w tyle struktury wiążące klientów z jednym tylko dostawcą układów sterowania czy aparatury obiektowej. Sterowniki PLC TECOMAT pozwalają na jednoczesną wymianę informacji w wielu trybach i protokołach, przy czym transmitowane dane mogą być swobodnie wykorzystywane w procesach sterowania bez względu na źródło ich pochodzenia czy protokoły ich przesyłu. Czasami, to jest tak jakby łączyć "wodę z ogniem", czyli pozwalać na jednoczesne stosowanie wyrobów od różnych dostawców, którzy dotychczas hermetycznie chronili własny rynek, nie dopuszczając możliwości konkurowania. Protokoły firmowe stawiały klientów wobec trudnych decyzji według formuły: "albo wszytkie urządzenia od dostawcy x, albo wszystkie od dostawcy y". Klient pozbawiony możliwości wyboru wyrobów od różnych dostawców skazany był na trudne do akceptacji warunki cenowe i jakże często techniczne. Sterowniki TECOMAT w znacznej mierze rozwiązują kłopoty jednoczesnej komunikacji w trybach różnych protokołów.

Już sama struktura sterowników pokazuje jak znaczącego dokonano postępu i jak znaczny nacisk został położony na problematykę decentralizacji, rozproszenia, komunikacji i wymiany danych. Nawet początkujący automatyk zauważy, że konstrukcja sterowników TECOMAT dystansuje konkurencję o "całe pokolenie", co w nowoczesnych układach elektroniki programowalnej daje poczucie przepaści technologicznej.

A na co można liczyć już w najmniejszej jednostce centralnej sterownika PLC TECOMAT? Otóż na bardzo wiele
.
- Po pierwsze, na dwie /a nawet trzy/ wewnętrzne magistrale systemowe pozwalające na rzeczywiste rozproszenie struktury układu automatyzacji. Sterowniki o konstrukcjach z końca lat osiemdziesiątych czy początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku /a takich jest bardzo wiele oferowanych do dzisiaj/, dają w większości możliwość rozbudowy modułowej, przy czym moduły umieszczane są w kasetach wraz z jednostką centralną lub łączone są przewodami taśmowymi o długości kilku centymetrów, co w rezultacie daje i tak konfigurację scentralizowaną. Inaczej mówiąc, co z tego, że w sterowniku jest magistrala systemowa, jak jej rozbudowa na dalsze odległości jest praktycznie niemożliwa lub ograniczona do kilku czy kilkudziesięciu metrów od CPU bez kolejnych wzmacniaczy czy repeaterów. Sterowniki TECOMAT oferują w standardzie dwie magistale systemowe, przy czym prędkość wymiany danych /153,6kbit/s i 345kbit/s/ przy zasięgu do 400mb. jednoznacznie wskazuje na dystans technologiczny oferowanych rozwiązań w stosunku do coraz trudniej akceptowanych konstrukcji, pochodzących nawet od znanych producentów.
- Po drugie, każda z wbudowanych magistali systemowych pozwala na łączenie modułów rozszerzających sterownika w dowolnym miejscu. Swoboda umieszczania pakietów wejść/wyjść czy innych, dedykowanych procesom technologicznym nie jest ograniczana długością "wstążki" łączącej moduły, czy koniecznością stosowania wzmacniaczy już na niewielkich dystansach.
- Po trzecie, magistale systemowe są budowane w oparciu o zwykłą skrętkę /Twisted Pair/, czyli przewód ogólnodostępny i nie wymagają przewodów wstążkowych czy kabli o specjalnej konstrukcji żył. Zastosowane rozwiązania pozwalają na znaczną redukcję kosztów okablowania eliminując konieczność stosowania przewodów dedykowanych. To duża różnica.
- Po czwarte, nawet najmniejsze CPU może jednocześnie obsługiwać moduły rozszerzające obu magistral systemowych, co daje możliwość znacznie bardziej precyzyjnego dopasowania układów automatyki do struktury kontrolowanych obiektów technologicznych. Komfortowo można rozdzielić zadania regulacyjne i procesowe od zadań wymagających szybkich reakcji, zliczania impulsów czy obsługi zdarzeń natychmiastowych. Magistrale pozwalają także na obsługę modułów komunikacyjnych z zaimplementowanymi protokołami jak np. MP-Bus /napędy Belimo/ czy OpenTherm /kotły/ lub transmisji bezprzewodowej RFox.
- Po piąte, sterowniki TECOMAT oferują w opcji jednoczesną komunikację z wykorzystaniem trzeciej magistali systemowej w formie sieci radiowej. Struktura wymiany danych jest analogiczna do komunikacji skrętką TP, zaś moduły obiektowe mają zintegrowane anteny pozwalające na bezprzewodową komunikację w obrębie ciągu technologicznego czy systemu infrastrukturalnego.
- Po szóste, każda jednostka centralna posiada wbudowany port sieci Ethernet pozwalający na łatwą komunikację przewodową i bezprzewodową zarówno w obrębie sieci lokalnych /LAN/ jak nieograniczoną z wykorzystaniem sieci rozległych /WAN/ i ogólnodostępnych /Internet/. Komunikacja siecią Ethernet umożliwia wymianę informacji w 6-ciu kanałach jednocześnie, co otwiera możliwości automatyzacji obiektów z wykorzystaniem różnych protokołów i trybów transmisyjnych oraz budowę złożonych systemów wielosterownikowych i redundantnych. CPU umożliwia przypisanie stałego adresu IP lub przydzielanego przez sieć DHCP /Dynamic Host Configuration Protocol/. W każdym sterowniku TECOMAT zaimplementowano protokoły TCP/IP, UDP/IP, HTTP, SMTP, EPSNET, MODBUS TCP, MODBUS UDT (MODBUS RTU - MODICON 884) oraz BACnet. Wbudowany WEB server umożliwia opracowanie własnych stron internetowych użytkownika zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami.
- Po siódme, każda jednostka centralna posiada interfejs komunikacji szeregowej w trybie RS232 /kanał 1 - CH1/ pozwalajacy na swobodne kształtowanie protokołów według potrzeb użytkownika lub wykorzystanie zaimplementowanych standardów np. do obsługi specjalistycznych modułów wymiany danych siecią M-Bus lub komunikacji GSM/SMS, GPRS albo obsługi sieci Profibus DP w trybie Master, sterowania napędami falownikowymi czy wymiany informacji wiązką podczerwieni IRED.
- Po ósme, każde CPU ma wewnątrz swojej obudowy wolny slot na submoduł drugiego kanału komunikacyjnego /CH2/, który może jednocześnie z powyższymi obsługiwać transmisję w standardach RS232, RS422, RS485 lub zdefiniowanymi hardware'owo, z protokołami zaimplementowanymi przez uźytkownika, bądź wybranymi z dostępnych w CPU /Profibus DP Master i Slave, CAN, CANopen, LON, M-Bus, Wiegand, FSK Modem/. Submoduły umożliwiają także podłączenie kilku sieci jednocześnie /np. 3xRS485/, co pozwala jednostce centralnej sterownika TECOMAT zarządzać np. trzema magistralami Profibus DP w trybie Master lub komunikować się np. z modułami kontroli sieci energetycznej SMM-33 wykorzystywanymi w strukturze racjonalizacji zużycia energii elektrycznej SMART Grid.
- Po dziewiąte, sterowniki TECOMAT są wyjątkowo szybkimi jednostkami centralnymi do prowadzenia zadań kontrolnych w warunkach przemysłowych wymagających rozbudowy /nawet do ponad 4000 wejść/wyjść już w najmniejszym CPU/, bardzo dużej pojemności pamięci programu i kompletnego projektu, czy dla gromadzenia danych historycznych z systemów telemetrycznych. Dedykowany OPC Server umożliwia komfortowy dostęp do zasobów sterownika przez systemy zarządzania dyspozytorskiego SCADA.
- Po dziesiąte, i to "najsmakowitsze", cena sterowników TECOMAT jest dostosowana do realiów inwestycyjnych, zdecydowanie wyróżniając je na rynku. Oczywiście z korzyścią dla klientów. A do tego 3-letnia gwarancja i Hotline w trybie CS24h dają klientom pełen komfort i bezpieczeństwo korzystania z najnowszych osiągnięć wiedzy w dziedzinie automatyzacji procesów technologicznych. /patrz także Komunikacja oraz Dokumentacja/