Safety Automation - Bezpieczna droga przez świat europejskich standardów Maszyny i obiekty technologiczne są urządzeniami mogącymi w pewnych sytuacjach stanowić zagrożenie dla obsługującego personelu i środowiska. Spełnienie norm w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa instalacji spoczywa na projektantach układów automatyki, których zadaniem jest zapewnienie prawidłowości działania urządzeń w każdym trybie ich pracy, a zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Zakres normatywny dotyczący systemów automatyzacji produkcji wyznaczają międzynarodowe standardy. Wypełnienie wymogów leży w zakresie podstawowych obowiązków osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo maszyn i urządzeń. Państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobligowane do przestrzegania Dyrektywy Maszynowej 98/37/WE, która wymaga, aby układy sterowania zapobiegały powstawaniu niebezpiecznych sytuacji oraz aby błędy i defekty w układach hydraulicznych, pneumatycznych i elektrycznych do nich nie doprowadzały. W tym aspekcie, zakres aplikacji uniwersalnych sterowników programowalnych staje się coraz bardziej ograniczony na rzecz rozwiązań redundantnych i samotestujących. Wprowadzono do stosowania normy takie jak EN ISO 12100 Zasady Projektowania czy EN 1050 Zasady Oceny Ryzyka w zakresie nadrzędnym ponad innymi jak np. zakresie określania poziomu zapewnienia bezpieczeństwa /PL a-e/ w powiązaniu z poziomem nienaruszalności bezpieczeństwa dla układów elektrycznych /SIL 1-3 wg EN IEC 62061/. Prawidłowe określenie występującego ryzyka jest umiejętnością wynikającą z posiadania i stosowania unikalnej wiedzy, jak i wykorzystywania metod badawczych oraz specjalistycznej aparatury pomiarowej. EMEA Gateway posiada wiedzę specjalistyczną w zakresie budowy układów kontroli z wykorzystaniem komponentów uniwersalnych jak i przeznaczonych do aplikacji w systemach o najwyższym ryzyku wystąpienia zagrożeń wynikających z awarii. Oferta obejmuje także dostawy specjalistycznego wyposażenia takiego jak: czujniki obiektowe, aparatura sygnalizacyjna i monitorująca, moduły i sterowniki programowalne, struktury zdecentralizowane, układy napędu elektrycznego, urządzenia diagnostyki, wizualizacji i obsługi operatorskiej oraz sieci komunikacyjne dla kontroli obwodów bezpieczeństwa, nadzorowania procesów odstawienia awaryjnego /Shutdown/ i wymiany danych technologicznych w tym także w systemach o różnych standardach i protokołach. Graf oceny ryzyka - subiektywna estymacja oceny pożądanego poziomu zapewnienia bezpieczeństwa.
Kategorie i odpowiadający im pożądany poziom zapewnienia bezpieczeństwa /PL/ oraz średnie prawdopodobieństwo niebezpiecznego uszkodzenia urządzenia na godzinę /MTTFd/.
Poziom SIL wymaganych środków bezpieczeństwa, które powinny być zastosowane w układzie sterowania dla osiągnięcia zakładanego średniego prawdopodobieństwa wystąpienia niebezpiecznego uszkodzenia urządzenia na godzinę.
|