TECOMAT in modern industrial solutions for all sectors
What are customers looking for? It's a bit perverse question. Customers searching constantly the same. More and better equipment, lower prices, more and longer warranties and better functionality of controllers. But seriously, it is depend on a great many, sometimes conflicting factors. Designers are looking for modern solutions. Developers are looking for a comprehensive feature-rich tools containing free library function blocks, which has is updated with no additional costs. Service men are looking for solutions easy for diagnosis, which is prone to a remote service that allows engineers to shorten the downtime. Planners are looking for controllers which structure allows for easy retrieval of data to help organizations optimize their manufacturing processes and costs, and so on. Family of TECOMAT controllers meets market requirements and needs of the most demanding customers for almost 100 years of tradition in supply electrical sophisticated solutions, so has reason to be proud of.
Translation in progress
Sterowniki TECOMAT "zadomowiły się" na dobre w rozwiązaniach dla różnych branż niosąc postęp technologiczny, nowoczesną wiedzę i poszanowanie dla środowiska
Jest czym imponować na rynku, czyli małe rocznice w przededniu 95-lecia
|
 |
Perfekcja rozwiązań jest siłą tradycji i osiągnięć inżynierskich wielu pokoleń konstruktorów. Historia Teco d.Tesla ma swój początek w 1919 roku, w którym powstała fabryka Prchal, specjalizująca się w produkcji urządzeń telefonicznych, telegrafów i odbiorników radiowych. We współpracy ze szwedzką firmą Ericsson ze Sztokholmu oferta została znacznie unowocześniona i poszerzona. Firma ma zatem ponad dziewięćdziesiąt lat tradycji i doświadczenia w produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych dla zastosowań powszechnego użytku i automatyzacji procesów technologicznych. Oferta na rynku przemysłowym w zakresie sterowań numerycznych /NC/ sięga roku 1966, a sterowniki PLC oferowane są od roku 1976. Obecnie Teco jest jednym z wiodących producentów przemysłowych systemów sterowania PLC zgodnych z normą IEC/EN 61131. W 1996 roku jakość prowadzenia procesów produkcyjnych została potwierdzona certyfikatem EN ISO 9001, a w 2002 r. Teco uzyskało certyfikat EN ISO 9001:2000 oraz w roku 2010 EN ISO 9001:2008. Do sztandarowych wyrobów należą swobodnie konfigurowalne sterowniki PLC TECOMAT, kompaktowe systemy automatyki rozproszonej DDC TECOREG, sterowniki modułowe Foxtrot, komputery przemysłowe IPC TEMPO, sterowniki Soft PLC, urządzenia automatyki pulpitowej, zdecentralizowane peryferia, panele operatorskie, oprogramowanie wizualizacji procesów i akwizycji danych SCADA/HMI Reliance, software narzędziowy MOSAIC (STL/LAD/FBD/SFC/CFC) do programowania sterowników TECOMAT i TECOREG oraz OPC server do realizacji uniwersalnych połączeń komunikacyjnych i sterowania nadrzędnego SCADA. Dorobek imponujący i bardzo nowoczesny. Rozwój widać także na poziomie wizji marketingowej. Dla uczczenia 37 rocznicy produkcji sterowników PLC i 20 rocznicy akywności firmy pod nazwą Teco, zostało zaprezentowane nowe logo.
|
|
|
|
Nowości w ofercie
|
 |
Webinaria, szkolenia nowe rozwiązania techniczne. Dynamiczny rozwój oferty przynosi nowości w zakresie poszerzenia palety produktów dla rozwiązań branżowych jak i oferty szkoleń dla adeptów automatyki programowalnej. Bieżący rok zaowocował całą gamą modułów dla rynku automatyki budynku, który rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Systemy automatyki zadomowiły się na dobre także w pojazdach roboczych i jednostkach pływających. Wśród nowości, oprócz szerokiej gamy elementów automatyki domowej, można wymienić modemy GSM dla komuniacji z urządzeniami mobilnymi oraz moduły obiektowe do obsługi obiektów regulowanych zasilaniem wykorzystującym modulację szerokości impulsów PWM. Nowością są także szkolenia w językach obcych, wśród których angielski i rosyjski są najbardziej popularne wśród projektantów obsługujących rynki zagraniczne i wśród producentów eksportujących swoje wyroby. Zapraszamy także do udziału w webinariach, czyli spotkaniach online pozwalających na zdalny udział w szkoleniach specjalistycznych.
|
 |
 |
|
Mosaic - kompleksowe narzędzie dla programistów i serwisantów systemów automatyki
|
|
Sterowniki TECOMAT dostępne dla programistów i serwisantów z każdego zakątka świata. Dla profesjonalistów coraz ważniejsze są zagadnienia kompatybilności wstecznej oprogramowania narzędziowego, jego kompleksowość obejmująca także zadania telemetrii i wizualizacji, dostępność do sieci Internet, podatność na współpracę z zewnętrznymi bazami wiedzy, wirtualny inżyniering, zabezpieczenie przed utratą know-how, gromadzenie danych historycznych w pojemnych dataloggerach czy jednoczesna komunikacja w trybie różnych protokołów, a także stały dostęp do nieodpłatnych aktualizacji. Specjaliści serwisujący obiekty technologiczne wymagają narzędzia obsługującego pliki dla łatwego dostępu do dokumentacji urządzenia i harmonogramów procedur obsługi okresowej, integracji obrazów z kamer pozwalających na obserwację on-line istotnych węzłów technologicznych. Rynek wymaga nardzędzia zawsze aktualnego, a na dodatek takiego, które może obsłużyć sterowniki od tego samego producenta bez względu na ich wiek czy formę programowania. Mosaic jest takim narzędziem, które pozwala na opracowanie programu interfejsowego, jego symulację i serwisowanie systemu automatyki z każdego zakątka świata. Teco oferuje także stały dostęp do instalacji nawet, gdy jest ona dołączona do Internetu o dynamicznie przydzialanym adresie IP. Funkcja TecoRoute pozwala na utrzymanie informacji o aktualnym adresie sterownika.
|
|
|
|
BMS dla dużych obiektów infrastrukturalnych, a HMS dla budynków mieszkalnych
|
 |
BMS i HMS to dla wielu tajemnicze skróty. Czym się różnią od siebie, jakie funkcje pełnią w obiektach infrastrukturalnych, i po co je stosuje się w każdym nowoczesnym budynku? Spór o definicję jest iście akademicki, ale głównym zadaniem obu systemów jest zarządzanie budynkiem, jego zasobami i przyległą przestrzenią. Systemy BMS /Building Management System/ odnoszą się do kompleksowych rozwiązań w dużych obiektach budowlanych zarówno w przestrzeni publicznej, jak i stanowiących obiekty przemysłowe, a systemy HMS /Home Management System/ są aplikowane w budynkach o charakterze mieszkalnym. W systemach BMS główny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo przebywających w nim osób i zgromadzonego mienia w formie automatyzacji urządzeń sygnalizacji i powiadamiania alarmowego, personalizacji i kontroli dostępu, sygnalizacji alarmu pożarowego i podejmowania akcji ratunkowych, zarządzania zgromadzonym parkiem maszynowym i pojazdami, monitoringu wykorzystania mediów energetycznych, zarządzania potokami ludzkimi, sterowania zasobami energetycznymi i systemami HVACR oraz precyzyjnego raportowania zdarzeń. HMS jest rozwiązaniem aplikowanym w budynkach mieszkalnych, przez co główny nacisk jest położony na zarządzanie zasobami bezpieczeństwem i wygodą mieszkańców. W nowoczesnych obiektach infrastrukturalnych nagromadzenie urządzeń elektronicznych pełniących funkcje monitorujące i sterownicze jest rzeczywiście imponujące. Sercem struktury kontrolej systemów BMS i HMS są sterowniki programowalne, wśród których TECOMAT jest jednym z najbardziej nowoczesnych, a przez to odpowiednich do obsługi urządzeń sygnalizacyjnych i wykonawczych dla zapewnienia precyzyjnej kontroli bogatej palety zasobów technicznych budynku, a system SCADA Reliance daje pełen komfort obsługi dyspozytorskiej. Praktycznie nieograniczona komunikacja sieciowa z urządzeniami wymagającymi transmisji z wykorzystaniem różnych protokołów, to cecha wyróżniająca automatykę Teco na rynku. Systemy BMS i HMS budowane w oparciu o sterowniki TECOMAT i SCADA Reliance nadzorują zarówno wieżowce, jak i stadiony znanych klubów sportowych, czy nowoczesne apartamentowce.
|
|
|
|
TECOMAT Foxtrot w inteligentnym domu zwykłego Kowalskiego
|
 |
TECOMAT dla elegancji, komfortu i relaksu. Często zadawane pytanie dotyczy różnicy pomiędzy systemami BMS/HMS a inteligentnym budynkiem będącym domem jednorodzinnym, willą czy rezydencją. W takim obiekcie istotne są funkcje pozwalające na zwiększenie komfortu mieszkania i wypoczynku, podniesienie jakości życia i elegancji otoczenia, zapewnienie błyskawicznego dostępu do informacji, indywidualizacja potrzeb mieszkańców i maksymalne usprawnienie codziennych prac domowych. Układy automatyki inteligentnego domu obejmują integrację systemów audio-wizualnych, przydomowych basenów i pomieszczeń relaksu fizycznego, sprzętu gospodarstwa domowego i urządzeń oświetleniowych podkreślających piękno rezydencji. Do tego dochodzą zadania gospodarowania zasobami energii i nadzorowania jej produkcji w systemie prosumenckim. Inteligentny dom to także zwiększony komfort codziennego życia i błogie oddawanie się jego uciechom gdy inne zadania są automatyzowane w sposób optymalnie korzystny. I jakże ważnym jest zaspokojenie ego gospodarzy przez podniesienie prestizu, a trochę i dla ich własnego snobizmu. Sterowniki TECOMAT są wyjątkowo dobrze przygotowane do pełnienia funkcji "centrum dowodzenia" Inteligentnym Budynkiem.
|
 |
|
|
TECOMAT Foxtrot w aplikacjach Marina & Navetica
|
|
Aplikacje TECOMAT w sprzęcie pływającycm to już standard. Przebojem są układy kontroli bazujące na sterownikach TECOMAT Foxtrot instalowane na jachtach i żaglowcach z panelami ID-28 jako głównymi pulpitami operatorskimi HMI. Podstawowe zadania realizowane przez sterowniki TECOMAT obejmują pomiary poziomu paliwa i innych płynów w zbiornikach, kontrolę zasilania elektrycznego i stanu naładowania akumulatorów, monitoring dozorowy, pomiary prędkości, raportowanie stanu pogody, obsługę urządzeń nawigacyjnych i geolokalizacyjnych, zarządzanie systemami oświetlenia i sprzętem audiowizualnym, urzymanie komfortu cieplnego i zapewnienie nawiewu świeżego powietrza oraz utrzymanie komunikacji sieciowej dla umożliwienia komfortowej wizualizacji i obsługi pulpitowej z pomieszczeń jednostki pływającej a także dla zapewnienia stałej łączności z siecią Internet. To oczywiście niewielki fragment zadań obsługiwanych przez sterowniki TECOMAT w jednostkach pływających. Ciekawsze aplikacje obejmują także pływające segmenty mieszkalne typu Houseboat, które stają się coraz modniejszą formą pojazdu pływającego łączącego komfort mieszkania z możliwością nieograniczonego przemieszczania drogami wodnymi.
|
 |
|
|
TECOMAT Foxtrot w wersjach OEM
|
|
Sterowniki TECOMAT w konfiguracjach dedykowanych? Ależ tak, proszę bardzo. Olbrzymia rozpiętość możliwości aplikacyjnych sterowników TECOMAT stanowi o ich atrakcyjności we wszystkich branżach gospodarki. Ich aplikacje królują także tam, gdzie jeszcze do niedawna nikt nawet nie przewidywał możliwości stosowania systemów sterowania charakteryzujących głównie procesy przemysłowe. Rozwiązania dla odbiorców OEM /Oryginal Equipment Manufacturers/ stanowią dedykowane układy precyzyjnie dostosowane do określonych technologii i typów wyposażenia stanowiącego peryferia układu automatyki. W grę wchodzą zatem rozwiązania specjalne sterowników TECOMAT przystosowane do aplikacji w produktach o charakterze masowym, w któych uniwersalność CPU nie jest wymagana, natomiest niektóre cechy sterownika czy jego oprogramowania są ściśle opracowane pod konkretne potrzeby kontrolowanych urządzeń. Typowymi odbiorcami rozwiązań OEM są producenci urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych, pomp ciepła, automatów produkcyjnych, kompletnych systemów integracji odnawialnych źródeł energii /OZE/, a także pojazdów roboczych i specjalnych. Ciekawym przykładem rozwiązania dedykowanego może być aplikacja sterowników TECOMAT Foxtrot w pojazdach bojowych straży pożarnej. Okazuje się, że to, co dotychczas kojarzyło się wyłącznie z dużym zbiornikiem środka gaśniczego i wydajną pompą, jest dzisiaj bardzo skomplikowanym zespołem integrującym dziesiątki współzależnych urządzeń, których kontrola sterownikiem TECOMAT pozwala na efektywne wykorzystanie podczas jakże trudnej służby dla ratowania ludzkiego życia i zgromadzonego mienia.
|
 |
|
|
Na drogach bezpieczniej dzięki sterownikom TECOMAT
|
 |
Sterowniki TECOMAT zadomowiły się już na stałe na skrzyżowaniach, drogach i szlakach komunikacyjnych. Początki były skromne. Zarządzanie przestrzenią parkingową czy obsługa świateł dyscyplinujących ruch na przejściach i przejazdach ulicznych. Kolejne aplikacje integrują kompleksowo węzły komunikacyjne dając użytkownikom dróg pełen komfort czytelnej i płynnej jazdy. Wraz z rozwojem sieci informatycznych, a głównie Internetu, komputerowy nadzór nad lawinowo rosnącym ruchem ulicznym jest coraz bardziej powszechny. Na drogach, jak grzyby po deszczu pojawiają się tablice zmiennotekstowe, kamery i sygnały sterowane przez zintegrowane systemy zarządzania ruchem ze zdalnych dyspozytorni. Zdalne zarządzanie potokami pojazdów, udostępnianie dróg pojazdom uprzywilejowanym, zapewnienie bezpieczeństwa pojazdom w tunelach, ostrzeganie o zagrażających zjawiskach atmosferycznych, informowanie o utrudnieniach komunikacyjnych czy optymalizowanie prędkości na poszczególnych odcinkach dla zachowania płynności ruchu, to zadania realizowane przez sterowniki TECOMAT i systemy SCADA Reliance. Podatność sterowników TECOMAT na współpracę sieciową pozwalającą na natychmiastową wymianę informacji optymalizującej korzystanie z infrastruktury komunikacyjnej stanowi podstawę aplikowanych projektów. Dzięki temu, korzystanie z dróg jest coraz bardziej bezpieczne.
|
 |
|
|
TECOMAT Foxtrot w wyposażeniu dydaktycznym
|
 |
Sterowniki TECOMAT na dobre zadomowiły się w szkołach i uczelniach. Wyjątkowa funkcjonalność rozwiązań kontrolnych bazujących na sterownikach TECOMAT pozwala na wszechstronne przygotowanie młodych adeptów automatyki, bez względu na technologie, które będą domeną ich życia zawodowego. Szkoły wyposażają swoje pracownie adekwatnie do profilu działaności. Począwszy od bezinwestycyjnych stanowisk, które dzięki narzędziu Mosaic pozwalają na praktyczne poznanie zasad przygotowania programu interfejsowego wg normy IEC 6 1131-3 /IL, ST, LD, FBD, CFC/ z możliwością pełnej symulacji jego działania z graficzną analizą przebiegów, aż po modele odwzorowujące rzeczywiste technologie przemysłowe. A jakie pomysły najczęściej są realizowane przez uczniów i ich nauczycieli? Najprostsze modele rzeczywiste obejmują cele SMART Meteringu oraz uklady analizy i wizualizacji prametrów sieci zasilającej, układów regulacji temperatury i urzymania poziomu cieczy oraz gospodarowania ciepłem, telemetrii i komunikacji sieciowej, integracji systemów PV i oświetlenia LED, realizacji kontrolowanych ruchów mechanicznych z wykorzystaniem zadanych trajektorii, aż do kmpletnych modeli skrzyzowań komunikacyjnych, myjni samochodowych, domów inteligentnych, koordynacji odnawialnych źródeł energii czy kompletnych ciągów produkcyjnych. Prace dyplomowe i zrealizowane nowatorskie pomysły mogą być także przedmiotem oceny w organizowanych konkursach, w których pomysłowość twórców nie zna granic.
|
 |
|
|
Studenci jak zwykle dopisali, czyli kolejny konkurs dla młodych automatyków rozstrzygnięty
|

|
Laureaci otrzymali dyplomy i cenne nagrody. Studenci zawsze mają głowy pełne pomysłów i potrafią je "przekuć" na nowatorskie rozwiązania. Cęsto są to projekty na tyle nowatorskie, że stanowią inspirację dla dalszego rozwoju systemów automatyki i oprogramowania. Jeszcze do niedawna prace studenckie dotyczyły niewielkich fragmentów układów automatyki, które stanowią składniki kompletnych rozwiązań. Często są to modele dydaktyczne prezentujące procesy regulacji, pozycjonowania, realizacji funkcji nadążnych, prezentujące konkretne rozwiązania komunikacyjne czy przykłady wizualizacji. Często cechą wspólną jest potrzeba zbudowania modelu mechanicznego obrazującego zachowanie wybranego układu kinematycznego lub struktury regulacyjnej pozwalającej na analizę przebiegu zdarzeń w procesie utrzymania zadanych parametrów. Postęp w rozwoju narzędzi programistycznych, dostęp do rozbudowanych bibliotek software'owych, możliwość symulacji obiektow, a przede wszystkim zdalny dostęp do obiektów rzeczywistych dają nowe spojrzenie na budowę systemu automatyzacji. Studenci chętnie włączają się w nurt realizacji pomysłów na gotowe rozwiązania, których aplikacje rzeczywiste mogą być poprzedzone dokładną weryfikacją w procesach symulacji oraz stwarzają możliwość prowadzenia prac projektowych w zespołach nie związanych z miejscem ich powstawania. Prace online są chętnie podejmowane przez "gorące głowy" a ich efekty często przekraczają standardy tradycyjnego myślenia o systemach sterowania. Inspiracje studentów potrafią zadziwić użytkowników. Laureaci konkursów mogą liczyć na cenne nagrody i dyplomy otwierające drogę do aktywności rynkowej. Najlepsi z najlepszych są prezentowani szerokim kręgom specjalistów i odbierają gratulacje podczas uroczystych spotkań czy imprez targowych. Tegoroczne zadania konkursowe związane były z opracowaniem kompletnego projektu inteligentnego domu z wizualizacją przez przeglądarkę. Najlepsze prace oceniało jury składające się z grona pedagogicznego oraz specjalistów reprezentujących producenta sterowników TECOMAT. Uroczystości wręczenia nagród towarzyszło zainteresowanie prasy, telewizji i potencjalnych pracodawców. Atmosfera radości jest widoczna na twarzach laureatów, którym serdecznie gratulujemy zwycięstwa w konkursie.
|
 |
|
|

 |
EMEA Gateway oferuje usługi specjalistyczne działów EMEA Finance w zakresie pozyskiwania wsparcia finansowego dla realizowanych inwestycji, EMEA Solar w zakresie kompleksowych usług posadowienia elektrowni solarnych, EMEA Consulting w zakresie audytu efektywności energetycznej oraz EMEA Greenlife w zakresie rozwiązań proekologicznych.
|
Więcej szczegółów technicznych i aplikacyjnych jest dostępnych w portalu firmowym i katalogu TECOMAT Foxtrot |